Planowanie budżetu domowego
Z Twojego konta bankowego znowu, jakimś magicznym sposobem zniknęła gotówka? W portfelu miałeś 100 złotych, a nagle zostało tylko 10? Nagle na koniec miesiąca zostajesz bez funduszy? Jak to jest możliwe? Zakładając oczywiście, że nikt Cię okrada ?
Prawdopodobnie nie panujesz nad swoim budżetem! Na koncie brakuje paru złotych, bo kupiłeś coś przez internet. Portfel zabrałeś na zakupy spożywcze, a później jeszcze byłeś w sklepie zoologicznym po jedzenie dla swojego pupila. W obu tych miejscach płaciłeś gotówką. Koniec końców jest taki, że jest koniec miesiąca, a Ty nie masz już pieniędzy. Prawdopodobnie przyczyna Twoich problemów leży w źle zaplanowanym i obliczonym budżecie domowym. O ile w ogóle go zrobiłeś…
W tym wpisie przedstawimy Wam sposoby na zapanowanie nad budżetem domowym. Jak zacząć go prowadzić? Co wziąć pod uwagę? Już podpowiadamy!
Przede wszystkim zacznijmy od tego, czym jest budżet domowy. Odpowiedź jest bardzo prosta! To nic innego, jak zestawienie przychodów i naszych wydatków, w konkretnym (na przykład) miesięcznym zestawieniu.
Tworząc budżet domowy, warto podzielić kartkę na dwie równe części. Po jednej zapisz wszystkie swoje przychody. Oczywiście jest to Twoja wypłata. Mogą to być także świadczenia socjalne, stypendia. Jeśli w danym miesiącu (czy innej przyjętej jednostce czasu, tydzień, kwartał itd.) zdarzyło Ci się dostać jednorazowy przypływ gotówki, przykładowo z okazji urodzin, nagrody w pracy czy innej okoliczności, także wpisz ją na tej części kartki. Koniecznie z kwotą! Samo wypisywanie nazw nic nie da ? Po drugiej stronie wypisz wszystkie swoje wydatki. Zaczynając od czynszu za mieszkanie, opłat za media, poprzez zakupy, koszt transportu, po wydatki na kino czy wyjścia ze znajomymi kończąc. Dodatkowo, możesz także podzielić je na stałe, czyli takie, których kwotę znasz wcześniej lub możesz mniej-więcej oszacować, ile ona wyniesie (przykładem może być opłata za wynajem lokum), a także zmienne, czyli te, które są nie do przewidzenia lub po prostu zdarzyły się jednorazowo (przykładem może być wspomniane już jedzenie czy nieplanowana wizyta u lekarza).
Stworzyłeś właśnie swój budżet domowy! Gratulacje ? Nie myśl jednak, że to już koniec. Czas podliczyć sumy i wyciągnąć wnioski.
Jeśli okazało się, że Twoje wydatki przekraczają przychody, to tłumaczyłoby, dlaczego nie masz pieniędzy. Musisz zmienić swoje nawyki, starać się oszczędzać. Zobacz, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Być może nie jest to rzecz pierwszej potrzeby, jak na przykład ubrania. Staraj się wtedy kupować taniej lub wcale. To tyczy się także innych dziedzin, na które wydajesz za dużo.
Jeśli wyszło, że Twoje wydatki i wpływy są prawie na takim samym poziomie, to dobra wiadomość. Twój budżet jest zrównoważony. Chcąc zacząć oszczędzać, będziesz wiedział, których wydatków się pozbyć, żeby móc odłożyć pieniądze.
Jeśli Twoje przychody przewyższają wydatki to rewelacyjnie! Teraz tylko pomyśl o dobrym koncie oszczędnościowym ?
Miejscem, gdzie będziesz zapisywał swój budżet domowy, wcale nie musi być kartka papieru. Możesz zrobić to między innymi w Exelu. W internecie znajdziesz także gotowe szablony i druczki, które pozwolą Ci na kontrolowanie swojego budżetu.
Warto zacząć wykonywać budżet domowy już dziś. Z pewnością pomoże to kontrolować Ci wydatki i pokaże ich stan.