Jak oszczędzić na sprzątaniu?
W poprzednich wpisach dowiedzieliście się już, między innymi, jak oszczędzać na jedzeniu, transporcie, imprezach, podróżach, czyli wszystkim tym, czego używamy dość często i co jest nam wręcz czasami niezbędne do życia. Dzisiejsza rzecz też taka będzie. Można ją kochać albo nienawidzić… Mowa oczywiście o sprzątaniu! Na pewno kiedyś widzieliście miejsce, które nie było sprzątane od dawna. Nie pozwólcie, żeby Wasz dom czy mieszkanie tak właśnie wyglądało! Wcale nie trzeba do tego wielkiego budżetu i wydania ogromnych pieniędzy.
Jak oszczędzić na sprzątaniu, ale w taki sposób, żeby nadal było proste i szybkie? Już pędzimy z odpowiedzią ?
Może już kiedyś to słyszałeś przy innej okazji, ale najważniejsze jest nastawienie. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz, a więc oszczędzisz swój czas i będziesz mógł skupić się na czymś innym. Odwlekając moment rozpoczęcia tej czynności, będziesz zapewne tylko chodził i szukał wymówki, jakby tu nie sprzątać… Nie tym razem! Zacznij i skończ szybko, a naprawdę oszczędzisz swój cenny czas.
Teraz możemy przejść do praktycznych porad ?
Zacznijmy od środków czyszczących. To chyba największy wydatek w przypadku sprzątania. Spray do umycia wanny lub prysznica, środek do zlewu, nawilżone chusteczki do mebli, płyn do podłóg, inny do paneli, płytek, wykładziny. Już teraz trochę się nam tego nazbierało. Przypuszczalnie jesteś w stanie dopowiedzieć jeszcze kilka innych środków, których używasz przy okazji porządków. A co, jeśli można to ułatwić i przy okazji oszczędzić? Jak? W bardzo prosty sposób…
Kupuj uniwersalne środki lub takie, których możesz użyć do kilku rzeczy. Przykład? Uniwersalny płyn do podłóg, płyn do mycia łazienki. To tylko 2 z różnych propozycji. Wystarczy w supermarkecie, na dziale „z chemią” przyjrzeć się dokładnie wszystkim środkom i wybrać te, które nie są tylko do jednej powierzchni czy rzeczy. Warto też zawsze stosować się do informacji od producenta, ile danego produktu należy użyć do mycia. Jeśli przykładowo, jest napisane na płynie do mycia podłóg, że na 1 litr wody, należy wlać 2 zakrętki, to to zrób. Oczywiście może być popularnym sposobem „na oko”, ale jednak staraj się zachowywać proporcje. Jest to oszczędne i ekonomiczne. Nie musimy wlewać połowy butelki, żeby być pewnym, że rzecz będzie czysta. W zupełności wystarczy to, co sugeruje wytwórca.
Innym ciekawym sposobem, na oszczędzanie na środkach czyszczących, jest samodzielne ich przygotowywanie. I nie. Nie trzeba mieć do tego doktoratu z nauk chemicznych ? Wystarczą na przykład takie rzeczy jak ocet, cytryna czy soda oczyszczona i dostęp do internetu. Znajdziesz tam mnóstwo pomysłów na własne środki do sprzątania. Uwaga! Zanim umyjesz własnoręcznie zrobionym środkiem jakąś rzecz, sprawdź na małej, niewidocznej powierzchni, czy na pewno jest to bezpieczne dla mebli czy innych przedmiotów. Warto to robić nie tylko przy własnych wytworach, ale także i tych „sklepowych”.
Przy sprzątaniu można także zastosować inne sposoby na oszczędzanie.
Używaj rzeczy, które można użyć kilkakrotnie. Przykładem mogą być małe ściereczki, zamiast ręczników papierowych. Nie będzie potrzeby wydawania pieniędzy na te drugie, ponieważ ścierki bez problemu wrzucimy do pralki, wypierzemy, a następnie użyjemy ponownie… I jeszcze raz ? Można także przy okazji porządków, pozbyć się kilku nieużywanych od dawna przedmiotów, które przeszkadzają i zagracają tylko niepotrzebnie mieszkanie czy dom. Pisaliśmy o tym właśnie w poprzednim wpisie.
Sprzątanie nie należy do przyjemnych czynności (a przynajmniej dla większości), warto jednak dbać o swoje miejsce zamieszkania, a przy tym oszczędzać ?
ja znam jeszcze lepszy – po prostu nie sprzątać w ogóle xDD