Jak oszczędzić podczas szaleństw świątecznych zakupów? 6 cennych wskazówek
Witryny sklepowe kuszą niezmiennie od wielu lat przepięknymi dekoracjami świątecznymi. Czas ten jest dla wielu ludzi magiczny i nie ma się co dziwić. Kojarzony z beztroską i dziecięcym uśmiechem w chwili otwierania prezentów nadal wzbudza radość w sercu. Jak zatem postąpić by ta radość trwała również u tych, którzy wydają majątek na prezenty pod choinkę?
Okazuje się, że co roku wydaje na niechciane i nietrafione prezenty gigantyczną kwotę. Co gorsza jest pierwszy krok do marnotrawstwa, na które ludzkość nie powinna sobie pozwolić, jeśli chce żyć w zgodzie z planetą. Poniżej podpowiadamy, jak uniknąć lekkomyślności i sprawić by prezent naprawdę sprawił radość.
Jak kupować prezenty świąteczne?
Okres przedświąteczny nie powinien być definiowany przez stres i pośpiech. To powoduje, że gubimy się w codziennych obowiązkach i podejmujemy często ważne decyzje pochopnie.
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest zrobienie listy osób, które chcemy w tym roku obdarować prezentem. Szczególnie ważne jest, aby taką listę zrobić najszybciej jak to możliwe, a więc z początkiem grudnia. Już wtedy otacza Nas świąteczna atmosfera w każdym centrum handlowym.
Po drugie, nigdy nie kupuj prezentów zanim nie zapoznasz się z ofertą kilku sklepów. Dziś w dobie rozwijających się mediów społecznościowych jest możliwość poznania asortymentu na spokojnie w domowym zaciszu. Zarezerwuj sobie trochę czasu i odwiedź strony internetowe. Poszukaj również prywatne osoby zajmujące się rękodziełem. W przypadku takich zamówień liczy czas.
Po trzecie, kup prezent dla całej rodziny. Jeśli planujesz odwiedzić rodzinę czy parę znajomych w czasie świąt, zastanów się czy warto każdemu osobno kupować prezent? Czy może więcej radości sprawiłaby im jedna rzecz?
Po czwarte, korzystaj ze sklepów, które oferują możliwość zbierania punktów lojalnościowych. To bardzo przydatne rozwiązanie na przyszłość.
Po piąte, jeśli nie masz pewności czy dany prezent się spodoba bądź przebiegły. Nawiąż rozmowę z osobą, którą chcesz obdarować i zapytaj się co myśli o tym przedmiocie. Zawsze możesz użyć pretekstu, że chciałeś kupić to sobie 😊
Szóstą, najważniejszą zasadą, która bardzo często jest pomijana są paragony. Kupując prezenty nie myślimy o tym, żeby zachować paragony z prostego powodu. Nie chcemy ujawniać wartości prezentu. Ale co zrobić w chwili, gdy prezent naprawdę nie przypadnie do gustu lub będą dwa takie same? W takich sytuacjach zachowanie paragonu pozwala na wymianę produktu lub oddanie pieniędzy.